Zimowe, tak jak i letnie Igrzyska Olimpijskie są imprezą cykliczną, organizowaną regularnie co 4 lata. Jedynym wyjątkiem była wojna, kiedy to Igrzyska nie odbywały się. Zawody te organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a przez wszystkich zawodników zwycięstwo na Igrzyskach uznawane jest za wyjątkowo prestiżowe wydarzenie. Zazwyczaj podczas trwania zawodów oczy całego świata zwracają się w stronę miejsca, gdzie odbywa się Olimpiada. Pierwsze w historii Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 roku w Chamonix we Francji. Już wtedy startowało tam czterech polskich zawodników.
Następna Olimpiada odbyła się w Sankt Moritz w Szwajcarii. Dalej, w latach późniejszych, nie odbyły się dwie zaplanowane Olimpiady w Garmisch-Partenkirchen (rok 1940) i Cortina d’Ampezzo (1944). Dyscyplin, w których rywalizują zawodnicy jest sporo, ale w zależności od organizacji nie wszystkie są wykorzystywane. Przykładowo podczas pierwszych Igrzysk konkurencji było 16 w 6 dyscyplinach, a podczas właśnie trwającej Olimpiady – w Vancouver, konkurencji jest 85 w 15 dyscyplinach. Dyscypliny rozgrywane na Olimpiadzie Zimowej są następujące: biathlon, bobsleje, skeleton, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, biegi narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, skoki narciarskie, snowboarding oraz saneczkarstwo.
Do jednych z najbardziej widowiskowych należą skoki narciarskie i saneczkarstwo, z kolei najbardziej efektownych – jazda figurowa na lodzie. Choć w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich od początku mogliśmy podziwiać występy polskich zawodników, nie mogą oni pochwalić się dużym dorobkiem medalowym. W poprzednich olimpiadach zdobyli oni łącznie 8 medali oraz jak na razie 1 w tegorocznych zawodach. Do bezkonkurencyjnych rekordzistów medalowych należy Norwegia – 280 zdobytych medali. Na dalszych miejscach plasują się Stany Zjednoczone z 216 medalami, Austria 185 medali, Finlandia 151. Choć Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywają się naprzemiennie z letnimi, wyraźnie widać różnice w osiągnięciach medalowych, tak więc zimowe są zdecydowanie trudniejsze.