Igrzyska olimpijskie obok mistrzostw świata w piłce nożnej są najhuczniejszą i największą imprezą sportową na świecie już od wielu setek lat. Wyjazd na igrzyska olimpijskie jako reprezentant własnego kraju jest chyba największym zaszczytem dla każdego sportowca na świecie. Niestety jednak nie każdy sportowiec może dostąpić tego zaszczytu, z dwóch powodów. Przede wszystkim nie każda dyscyplina sportowa jest również dyscypliną olimpijską. Tak naprawdę dyscyplin na świecie jest tak wiele, że zaledwie niewielka część z nich znajduje się w spisie olimpijskich dziedzin sportowych.
Po drugie natomiast aby móc wyjechać na igrzyska olimpijskie, letnie czy zimowe, trzeba we własnej dziedzinie sportowej osiągnąć próg kwalifikacyjny, na przykład przebiec dany dystans w odpowiednio krótkim czasie. Dlatego tak niewielu sportowców wyjeżdża na olimpiadę, a jeszcze mniej zostaje ich po kwalifikacjach już w mieście w którym odbywa się olimpiada. Osoby biorące udział już w oficjalnym konkursie są więc elitą światową w danej konkurencji sportowej. Dlatego też tak wielkim marzeniem dla każdego sportowca jest udanie się na igrzyska olimpijskie i walczenie z najlepszymi sportowcami tego świata o złoto olimpijskie, którego wartość jest dla nich niesamowicie wysoka.
Historia olimpiady wiąże się z starożytną Grecją. To właśnie Grecy „stworzyli” olimpiadę i dzięki temu dzisiaj odbywają się te jakże prestiżowe zawody. W olimpiadzie uczestniczyć mogą sportowcy z wszystkich krajów zrzeszonych w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Za każdym razem zawody te odbywają się pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa. Niestety jednak nie wszystkie ideały pozostały do dzisiaj nietknięte. W Grecji okres jaki trwała olimpiada był okresem świętym. Żadne polis nie mogło w tym okresie prowadzić wojen, był to czas w którym przynajmniej na czas olimpiady przerywano wszelkie spory. Dzisiaj niestety tak nie jest i nikt nie kończy bitwy czy wojny tylko dlatego, że zaczęły się właśnie igrzyska olimpijskie.